Człowiek, rzeczywistość i teatr w Kartotece - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
1. Koncepcja człowieka: bohaterem dramatu, o czym była już mowa, jest reprezentant całego pokolenia wojennego – porażony wojną, bezsilny, wewnętrznie pusty i bierny. Przez większość akcji leży na łóżku, w pozycji horyzontalnej, czasem tylko siada lub wstaje… Mimo że jest głównym bohaterem, a zatem powinien być ośrodkiem akcji dramatu, nie jest nim, bo... nie chce mu się, co oburza Chór Starców:
„Rób coś, ruszaj się, myśl.
On sobie leży, a czas leci.
Mów coś, rób coś.
posuwaj akcję,
w uchu chociaż dłub!”
Jest więc antybohaterem, parodiuje i zaprzecza klasycznym regułom dramatu.

Jak sam mówi o sobie, jest wewnętrznie pusty, samotny, rozczarowany i zmęczony życiem. Jego zagubienie i bezradność najwyraźniej widoczne są w rozmowie z Dziennikarzem. To człowiek, który utracił młodzieńczy entuzjazm, marzenia i chęć działania:
„Byłem przecież i we mnie było dużo różnych rzeczy, a teraz tu nic nie ma”
Wojna spowodowała w jego psychice wielkie spustoszenie, doprowadzając go aż do dezintegracji osobowości, której nie umie (i chyba nie chce) przezwyciężyć.

2. Koncepcja rzeczywistości:
Świat przedstawiony w dramacie jest z pozoru realny, choć w gruncie rzeczy rządzi nim groteska. Ludzie są fałszywi i śmieszni, jakby byli karykaturami samych siebie. Jak mówi jeden z bohaterów – „czasy są niby duże, ale ludzie trochę mali”. Przechodzą, rozmawiają, ale w gruncie rzeczy do niczego ich to nie prowadzi. Nie potrafią się ze sobą porozumieć, mówią do siebie, ale tak naprawdę się nie słuchają. Nie kierują nimi żadne wielkie idee. Są szarzy i nijacy podobnie jak rzeczywistość, która ich otacza. Świat w kartotece jest jakby płaski, pozbawiony trzeciego wymiaru, jaki nadać by mu mogły wiara w prawdziwe wartości i ważne ogólnoludzkie idee. Bohater pyta retorycznie samego siebie: „Gdzie ty właściwie idziesz? (…) Do szpitala, do lodówki, do wódeczki, do udka, do nóżki dwudziestoletniej, do cycuszka…”

i słowa te w zasadzie w całości wykreślają ramy świata, w którym żyje on sam i ludzie, którzy przechodzą przez jego pokój.

3. Koncepcja teatru:
„Kartoteka” jest antydramatem. Zaprzecza regułom klasycznego teatru, łamie i odwraca utarte schematy i formy. Różewicz przywołuje rozmaite konwencje – bohatera romantycznego, tragedię grecką, by je ośmieszyć i sparodiować.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Kartoteka – streszczenie
2  Kompozycja utworu
3  bibliografiaKomentarze: Człowiek, rzeczywistość i teatr w Kartotece

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-13 22:59:02

Panie Anonim, chyba nie bardzo zrozumiałes ten dramat. Tu nie ma trzeciego wymiaru (w ogóle co to za stwierdzenie? nie powinno byc przypadkiem drugie dno?), brak sensu w akcjach i wypowiedziach bohaterów jest celowy i wcale nieprawda, ze nic się nie dzieje. Widac, ze nawet nie przeczytałes tych paru stron, więc czemu krytykujesz coś, czego nie znasz? ----- DRAMAT OTWARTY nie posiada poczatku ani zakończenia, jego "akcja" jest jakby podsłuchana rozmową, do losób bohaterów można dopisywać kolejne historie. To tak w ramach uzupełnienia. Dobre opracowanie, bardzo mi pomogło =)


2018-10-03 15:14:44

. Koncepcja teatru: „Kartoteka” jest antydramatem. Zaprzecza regułom klasycznego teatru, łamie i odwraca utarte schematy i formy. Różewicz przywołuje rozmaite konwencje – bohatera romantycznego, tragedię grecką, by je ośmieszyć i sparodiować.


2018-09-27 20:09:50

Ten dramat jest całkiem do kitu bo główny bohater cały czas leży i nic się nie dzieje ,a jeżeli chcecie trzeciego wymiaru to napiszcie inny dramat a nie taką ścieme puszczać!!!!!!!!!!


2018-09-17 17:19:12

Na poczatku stwierdziłam, że opracowanie jest beznadziejne, bo nie ma konkretów i nic z niego nie wynika. Potem doszłam do wniosku, że jednak nie. Własnie o to chodzi w "Kartotece", o kompletny marazm, absurd i brak jakiegokolwiek sensu w życiu, co jest przez Różewicza ukazane w nowatosrki i niezwykły sposób.


2018-08-23 20:21:44

człowiek w utworze jest osobą zyjaca w powojennych czasach jego wartosci sa zachwiane.Zyje w ciagłym strachu nie umie odróznic rzeczywistosci racjonalnej i irracjonalnej,okresla siebie jako nikogo nadzwyczajnego.kartoteka to przywołanie wspomnień wojennych i ukazanie losu powojennego społeczenstwa
Streszczenia książek
Tagi: