Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Nie ma tu wielkich symboli, alegorii, bohater jest zupełnie przeciętny, na dodatek bardzo bierny, język utworu też nie wyróżnia się niczym szczególnym. Wszystko to stawia ten dramat w opozycji do dramatu, jaki znamy z poprzednich epok. Jak ironicznie komentuje jeden ze Starców: „to jest teatr na miarę naszych wielkich czasów”.

Wielokrotnie zauważano i podkreślano powinowactwa między „Kartoteką” a dramatami Samuela Becketta (autor „Czekając na Godota”, „Końcówki” i „Ostatniej taśmy”). Sam Różewicz twierdzi jednak, że w pierwotnym zamyśle Bohater miał być jeszcze bardziej bierny, mimo obecności na scenie całkowicie wyeliminowany z akcji. W wyniku wewnętrznego kompromisu z teatrem, na jaki zdecydował się autor pod wpływem rozmów z Konstantym Puzyną, ówczesnym kierownikiem literackim Teatru Dramatycznego, tak się jednak nie stało.

Otwarta formuła dramatu, jego awangardowa kompozycja przypominająca kolaż są niewątpliwie świadomie stosowanymi przez autora zabiegami formalnymi. Ich korzenie tkwią jednak nie w estetyce, bo Różewiczowi nie chodzi bynajmniej o formalną doskonałość dzieła. Tym, co go naprawdę interesuje i do czego dąży, jest pokazanie świata w stanie rozpadu i chaosu oraz moralnych konsekwencji, które to ze sobą niesie dla człowieka. Ten właśnie autentycznie głęboki niepokój artysty sprawia, że decyduje się dokonać tak gorzkiego rozrachunku z historią swojego pokolenia, pokolenia tych, którzy „ocaleli prowadzeni na rzeź”.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Kartoteka – streszczenie
2  Kompozycja utworu
3  Szczegółowa biografia Tadeusza RóżewiczaKomentarze: Człowiek, rzeczywistość i teatr w Kartotece

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-18 14:18:10

człowiek w utworze jest osobą zyjaca w powojennych czasach jego wartosci sa zachwiane.Zyje w ciagłym strachu nie umie odróznic rzeczywistosci racjonalnej i irracjonalnej,okresla siebie jako nikogo nadzwyczajnego.kartoteka to przywołanie wspomnień wojennych i ukazanie losu powojennego społeczenstwa


2018-11-03 14:14:37

Ten dramat jest całkiem do kitu bo główny bohater cały czas leży i nic się nie dzieje ,a jeżeli chcecie trzeciego wymiaru to napiszcie inny dramat a nie taką ścieme puszczać!!!!!!!!!!


2018-10-31 20:27:24

To utwór, który pożarł polską współczesną dramaturgię. Dyrektorom teatrów bezpieczniej wystawić choćby byle jaką "Kartotekę" niż ryzykować czymś nowym.


2018-10-24 16:43:58

Moim zdanie nie można jednoznacznie określić czy ta książka jest dobra czy nie. To rzecz względna. Niektórzy powiedzą, że jest genialna, prekursorska, a inni, że to po prostu niezrozumiałe bazgroły bez jakiegokolwiek sensu... Ja uważam, że jest czymś pośrodku, ale to tylko moje, prywatne zdanie! :)


2018-10-22 20:24:47

Gdy czytałam streszczenie mialam wrazenie jakby głowny bohater byl schizofrenikiem..bo zadne wydarzenie ktore mialo miejsce lub slowa wypowiadane przez postacie nie mialo sensu i brak bylo logicznej spojnosci..teraz wiem ze glowny bohater byl uwieziony we wlasnej psychice,byl wiezniem wlasego umyslu i wpomnien..
Streszczenia książek
Tagi: